zied_fb.png, 573B


Neaizstājamas dabas veltes tavas ģimenes aptieciņā pavasarī

Tavam bērnam ir nobrāzumi vai pietūcis celis pēc kritiena? Tev ir sausa, niezoša āda vai nātrene? Tev ir iekodis kukainis vai esi apdedzis saulē? Ar to visu tikt galā palīdzēs dabas veltes, kas sakopotas vienā krēma tūbiņā Calmiderm.

Smaržīgā kumelīte, skaistā kliņģerīte, aromātiskais mentols, vērtīgā nātre, reibinošā lavanda un vēl arī dažādu antiseptisku ēterisko eļļu emulsija apvienoti šajā krēmā aizsargājot, mitrinot, sniedzot atvieglojumu un dziedinot ādu.

Kā uzveikt alerģiju

Ārstu novērojumi liecina, ka katram piektajam cilvēkam Latvijā ir sastopama alerģija. Šķaudīšana, aizlikts deguns, iekaisušas acis, apgrūtināta elpošana, klepus, kas ar laiku var pāriet astmā... ar šīm un citām lietām nākas saskarties tiem, kuri reaģē uz organismā vai vidē esošām specifiskām vielām – alergēniem.

Ja vēl pirms vairākiem gadu desmitiem cilvēkiem nācās samierināties ar savu likteni un ar alerģiskām izpausmēm cīnīties pašu spēkiem, tad šobrīd medicīna piedāvā šo problēmu uzveikt, izmantojot alergēnu specifisko imūnterapiju, kas ar labiem panākumiem tiek pielietota gan ASV, Eiropas Savienības un citās valstīs, gan arī pie mums Latvijā cīņā pret organisma nelabvēļiem.

Katram sava alergēnu «buķete»

Pirmo reizi jēdzienu «alerģija» (no grieķu valodas allos – svešs, cits un regon – darīt) pirms vairāk nekā gadsimta pielietoja austriešu pediatrs Klemens fon Pirkē (Clemens von Pirquet), ievērojot, ka viņa pacientiem rodas dažādi simptomi pēc saskares ar putekļiem, ziedputekšņiem un pārtikas produktiem.

Katram cilvēkam alerģiskās izpausmes ir citādas: kādam tā var būt tikai pret vienu konkrētu lietu vai uzturvielu, bet visbiežāk ir sastopams dažādu alerģiju sakopojums. Šobrīd ir dažādas iespējas noteikt alerģijas izraisītāju: vai tā ir pret kādiem konkrētiem medikamentiem, putekļu ērcēm, dzīvniekiem, pārtikas produktiem (gaļu, zivīm, olām, graudaugu un miltu izstrādājumiem, piena produktiem, dārzeņiem, pupām, riekstiem u.c.), kukaiņiem, ziedputekšņiem, pelējumu, kā arī citām lietām. Ātrā tipa alerģijas noteikšanai visprecīzākie ir ādas dūriena testi, ko veic alergologi. Pie vēlīnā tipa alerģijām noderīgi ir ādas aplikācijas testi, ko nolasa pēc 48 un 72 stundām. Lai identificētu pārtikas alergēnu bieži nākas pierakstīt pārtikas un simptomu dienasgrāmatu un aizdomīgo produktu pārbaudīt ar eliminācijas – provokācijas testu.

Var līdzēt alergēnu specifiskā imūnterapija

Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centra alergoloģe Signe Puriņa cīņai pret alerģiju iesaka ne tikai vides kontroli, izvairīšanos no alergēniem vai medikamentu lietošanu. Viens no efektīvākajiem paņēmieniem ir alergēnu specifiskā imūnterapija jeb tā dēvētā desensibilizācija – speciāli katram pacientam izgatavoti preparāti, ko liek zem mēles vai injekciju ceļā ievada zem ādas. Atšķirībā no iepriekš minētajiem pasākumiem, šīs terapijas mērķis ir nevis atvieglot alerģijas izpausmi, bet gan ārstēt tās cēloni. Izmantojot šo terapiju, notiek pakāpeniska cilvēka pieradināšana pie alergēna, ko viņš nepanes – terapijas laikā samazinās cilvēka jutīgums pret to, pakāpeniski mainot organisma imūnsistēmas atbildi un nodrošinot toleranci pret alergēnu. «Šobrīd tas ir vienīgais veids, kā izārstēt pacientu un apstādināt procesu, lai dzīves laikā neparādītos jaunas alerģijas,» akcentē Signe Puriņa.

Viss sākas ar testiem

Katrs cilvēks uz alergēnu specifisko imūnterapiju reaģē savādāk – vienam ārstēšanas process notiek ātrāk, citam – lēnāk. Tāpēc visu terapijas laiku, kuras optimālais ilgums ir trīs gadi, ir ik pa 3 mēnešiem jāapmeklē savs ārsts.

Pirmajā reizē dodoties pie alergologa, vislabāk nākt ar ģimenes ārsta nosūtījumu, jo atkarībā no vecuma, tad nāksies samaksāt tikai pacienta iemaksu – 4,27 eiro (bērni līdz 18 gadu vecumam no šīs iemaksas ir atbrīvoti). Alerģiju noteikšana ar testa palīdzību un pārējie izmeklējumi, ja tādi nepieciešami, ir par velti. Jāmaksā vienīgi par pašu medikamentu, jo mūsu valstī tie netiek kompensēti.

Jau pirmajā vizītē tiek testētas alerģijas un noteikts, kuri alergēni visvairāk bojā cilvēka dzīvi. Tiek izvērtēti visi terapijas «par» un «pret» un kopīgi ar pacientu vai viņa vecākiem panākta vienošanās uzsākt terapiju vai nē, uzsver daktere Puriņa. Protams, visiem pacientiem terapija vienādi nepalīdz, taču skaidrs ir viens – vismaz 85% cilvēku no terapijas būs labs efekts. Jo jaunāks ir pacients, jo labāku rezultātu var sagaidīt.

Terapijas rezultāti atkarīgi no tā, kā pacients ievēro ārsta norādījumus, cik godprātīgi lieto medikamentus vai ar kādu regularitāti nāk uz medicīnas iestādi uz injekcijām. Ir būtiski, lai zāļu lietošanā nebūtu pārtraukumu. Izņēmums ir gadījumi, ja cilvēks pēkšņi sasirdzis, sācies astmas vai citu slimību paasinājums – šādos gadījumos uz laiku terapija tiek atlikta, bet pēc tam atkal turpināta. Ievērojot visus noteikumus, iespēja izārstēties no alerģijas ir ļoti augsta.

Injekcijas

Kā jau iepriekš minēts, viens no variantiem, kā ārstēt alerģiju, ir injekcijas, ko ievada zem ādas. Tās veic uz vietas Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centrā. Šis paņēmiens tiek izmantots visilgāk. «Strādājam ar franču firmas preparātiem,» atzīmē Signe Puriņa. «Katram pacientam no rūpnīcas tiek atsūtīta kārbiņa ar zālēm. Uz tās ir rakstīts viņa vārds, uzvārds, kā arī ārsta iniciāļi.

Zāles tiek ievadītas pakāpeniski, sākot ar mazāko koncentrāciju. Pirmos trīs līdz sešus mēnešus uz injekcijām jānāk katru nedēļu, bet vēlāk, kad tiek sasniegta maksimālā uzturošā deva, – reizi mēnesī. Kopumā šis ārstēšanas process aizņem trīs gadus. Negribu pacientus biedēt, bet laikā, kad devu palielina, var saasināties esošā slimība un tās simptomi. Tomēr tas viss notiek ārsta kontrolē. Ja simptomi parādās (parasti tie ir tādi paši, kā bijuši agrāk – alerģiskas iesnas, acu asarošana, astmatiskas izpausmes), tad devu vairs nekāpina tik strauji, bet to dara pamazām, lai šie simptomi neizpaustos.

Zāļu efektivitāte visbiežāk parādās jau pirmā pusgada laikā. Pārējais zāļu lietošanas laiks nepieciešams, lai imunitāti pilnībā pārskaņotu.»

Zem mēles lietojamie pilieni

Otrs – jaunāks – variants ir zemmēles pilieni, kurus pacienti lieto mājas apstākļos. Tas jādara katru rītu tukšā dūšā, paturot zāles zem mēles divas minūtes. Pilienu sastāvā ir ūdens, sāls, glicerīns un tā alergēna olbaltums, kuru pacients nepanes. Preparāts jāglabā ledusskapī. Izvēloties šo alerģijas ārstēšanas veidu, pacientam ir jābūt ļoti disciplinētam, lai visus trīs gadus atcerētos pilienus lietot. Šīs zāles lietojot, sākotnēji var būt nelielas blakusparādības, kas vairāk saistītas ar mutes dobumu – var pietūkt lūpa, mēle, parādīties nieze mutē. Bet izpausmes ir īslaicīgas, saglabājas līdz 30 minūtēm pēc pilienu ieņemšanas un parasti pāris nedēļu laikā pāriet. Arī šīm zālēm kopējais lietošanas ilgums ir trīs gadi.

... un tabletes

Ja pacientam ir pļavu zāļu alerģija, var izmantot zem mēles liekamās tabletes, kurās ir sapresēts īpaši attīrīts konkrētā alergēna olbaltums. Tās ir viegli lietojamas, jo ātri izšķīst. Šajā gadījumā zāļu shēma ir savādāka: tās jāsāk lietot divus mēnešus pirms sezonas un visas sezonas laikā. Un tā trīs gadus pēc kārtas.

Katrai terapijai savi plusi

Konkrētais ārstēšanas veids katram pacientam tiek piemērots individuāli, balstoties uz viņa iespējām un vēlmēm. Ir cilvēki, kas ļoti baidās no injekcijām. Turklāt pirms to nozīmēšanas jābūt pārliecībai, ka cilvēks varēs tās saņemt katru nedēļu. Tajā pašā laikā injekcijas ir vislētākās – gadā izmaksā apmēram 170 eiro, un šī summa tiek sadalīta četrās maksāšanas reizēs. Savukārt viens zemmēles pilienu iepakojums, ar kuru pietiek diviem mēnešiem, maksā 80 eiro. Tabletes pret pļavu zāļu alerģiju – vienam gadam maksā aptuveni 570 eiro.

Kā atzīmē Signe Puriņa, Amerikā taisa alergēnu «kokteiļus» – ar vienu vakcīnu tiek ievadītas zāles, piemēram, pret astoņiem alergēniem. Taču Eiropā tādas prakses nav. Arī Latvijā ārstēšanas kurss tiek uzsākts pret vienu konkrētu alergēnu (visbiežāk to, no kura ir vislielākā alerģija). Kad sasniegta uzturošā deva vai arī pēc pirmā ārstēšanas kursa beigām, var pievienot nākamo medikamentu. Ieguvums atsver visu – pēc medikamentu lietošanas alerģija pazūd vai vismaz būtiski mazinās. Injekcijas vai zem mēles lietojamie pilieni un tabletes nav lēts prieks, bet tajā pašā laikā, regulāri pērkot pretalerģijas zāles, bez kurām daudzi nevar iztikt, ilgākā laika posmā iznāks pat lielāka summa,» parēķinājusi daktere Puriņa. Turklāt pretalerģijas medikamenti atšķirībā no alergēnu specifiskās imūnterapijas alerģiju neizārstē, bet tikai likvidē tās simptomus – mazina iekaisumu gļotādā, degunā, bronhos, uz ādas, neļaujot organismam reaģēt uz alergēniem.

Imūnterapiju var izmantot pieaugušie un bērni no piecu gadu vecuma.

Alergēnu specifiskā mūnterapija nav piemērojama pacientiem, kuriem ir onkoloģiskas saslimšanas, aktīvas, smagas sirds un nieru slimības vai smags atopiskais dermatīts, kā arī tiem, kuri ikdienā lieto β blokatorus. Tāpat to pagaidām nevar pielietot, lai ārstētu pārtikas alerģijas, piemēram, piena, zivs, sojas alerģiju – šādā situācijā var palīdzēt tikai un vienīgi diētas ievērošana.

Ieguvumi

Piekrītot terapijas uzsākšanai, pacientiem jāņem vērā:

  • Zāles samazina astmas rašanās risku tiem cilvēkiem, kuriem ir alerģiskās iesnas (cilvēkiem, kuriem ir astma, 70% gadījumu gadījumos ir alerģiskās iesnas)
  • Ievadāmās pretalerģijas zāles ārstē vieglas un vidēji smagas astmas formas
  • Tiem, kas sirgst ar smagu astmu, jāņem vērā, ka zāles slimību neizārstēs, bet būtiski samazināsies hormonālo medikamentu lietošana

Astmas pacientiem

  • Ja deguna iekaisums alerģijas dēļ nav mazinājies, nevar iegūt arī labu astmas kontroli. Cilvēks, kas elpo caur muti, sarijas auksto, mitro gaisu, kas var izraisīt astmas paasinājums
  • No imūnterapijas uzlabojas elpošana caur degunu, līdz ar to arī astmas kontrole un cilvēka pašsajūta kopumā

 

Bieži uzsākot terapijas kursu pret viena veida alerģiju, būtiski samazinās arī citas alerģijas vai pat vispār izzūd.

Atpakaļ

Īsumā par alerģiju pret ziedputekšņiem
  •  

Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Latvijas Aerobioloģjias Laboratorija

© Divi gani 2015